Από χθες προπονητή έχει και ο Αριστείωνας Λυγουριού. Συμφώνησαν διοίκηση και προπονητής και ο Βασίλης Οψιμούλης ανέλαβε από χθες καθήκοντα.

Έγινε ένα ανοικτό και  …χορταστικό παιχνίδι στο Λυγουριό, όπου ο Αργοναύτης προηγήθηκε δυο φορές στο πρώτο ημίχρονο και πέτυχε άλλα τέσσερα γκολ στο δεύτερο.

Δύσκολη νίκη εκτός έδρας για τον Πανασιναϊκό, μέσα στο Λυγουριό, από τη στιγμή μάλιστα που βρέθηκε πίσω στο σκορ. Έτσι συνεχίζει την προσπάθεια να μείνει στην κατηγορία.

Δεν κατάφερε να περάσει από τον ελλιπή Αριστείωνα ο Ερμής Κιβερίου, αλλά επειδή η ομάδα του Λυγουριού δεν είχε στην κατάσταση υγείας τον νέο της τερματοφύλακα Κολβέρη, θα χάσει το παιχνίδι…

Χωρίς τρεις από τους βασικούς του ποδοσφαιριστές θα συνεχίσει στο πρωτάθλημα ο Αριστείωνας Λυγουριού.

Από ένα ημίχρονο είχε η κάθε ομάδα, τελικά νικήτρια η γηπεδούχος που προηγήθηκε με 2-0 στην αρχή του αγώνα.

Έμειναν χωρίς γκολ Αριστείωνας Λυγουριού και Μέθανα, ένα αποτέλεσμα θετικότατο για τους φιλοξενούμενους που προσπαθούν να μείνουν μακριά από τη ζώνη παραμονής.

Εύκολη νίκη πέτυχε ο Ατρόμητος Παναριτίου επί του Αριστείωνα μέσα στο Λυγουριό.

Χωρίς γκολ το παιχνίδι στο Λυγουριό και χωρίς κλασικές ευκαιρίες, όπου ο Αριστείωνας παίζοντας αμυντικά δεν δέχθηκε γκολ, απέναντι στην Ένωση Λέρνας που μετά τον τραυματισμό του Καραγκούνη δεν μπορούσε να απειλήσει εύκολα τον Λάσκαρη.

Ένας αγώνας που ικανοποίησε όσους τον παρακολούθησαν ήταν αυτός μεταξύ Πανασιναϊκού και Αριστείωνα που διεξήχθη στο Δρέπανο. Δύναμη, πάθος, τρία γκολ και ένας απολαυστικός Βασίλης Μπάρδης που καταχειροκροτήθηκε από οπαδούς και αντιπάλους. Δείτε το βίντεο που ακολουθεί.

Ο προπονητής του Αριστείωνα Γιώργος Χορμής μετά τον νικηφόρο αγώνα της ομάδας του στο γήπεδο του Δρεπάνου μιλάει αποκλειστικά στο Sport.Argonafplia.gr και την κάμερα του VDmedia webTv για τον αγώνα.

Τι και αν σχεδόν 90 λεπτά το Λυγουριό ήταν καλύτερο, η Κοιλάδα κατάφερε να πάρει τη νίκη και να μείνει στις υψηλές θέσεις της βαθμολογίας.

Πέντε γκολ κι αρκετές ευκαιρίες στο γειτονικό ντέρμπι ανάμεσα στον Αριστείωνα Λυγουριού και τον Ασκληπιό Επιδαύρου.

Ανεπανάληπτη ευκαιρία έχασε ο Ποσειδώνας Διδύμων να πάρει την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα, αφού προηγήθηκε με 2-0 στο ημίχρονο και 3-1 στο 70’.

Αντικατάσταση προπονητή είχαμε σήμερα στον Αριστείωνα, αφού έγινε δεκτή από την διοίκηση η παραίτηση του μέχρι τώρα κόουτς Χρήστου Βουρνάζου.

Μόνο ένα ημίχρονο άντεξε ο ΟΦ Ηλιοκάστρου απέναντι στον Αριστείωνα στο Λυγουριό.

Στο 86’ κρίθηκε το παιχνίδι στο Λυγουριό ανάμεσα στον Αριστείωνα και τον Τροιζηνιακό.
Γενικά έγινε ένα μέτριότατο παιχνίδι, κυρίως κέντρου, χωρίς φάσεις, ιδιαίτερες, με τον Τροιζηνιακό να ανεβάζει απόδοση στο δεύτερο ημίχρονο.

Η σημερινή πρώτη ημέρα της δεύτερης αγωνιστικής της Α1 Αργολίδας σημαδεύτηκε από την μεγάλη νίκη του Αριστείωνα επί του Πανναυπλιακού. Το αποτέλεσμα αυτό επιβεβαιώνει ότι το φετινο πρωτάθλημα ίσως είναι το καλύτερο εδώ και πάρα πολλά χρόνια. Για τον αγώνα αυτό μας μίλησε π προπονητής του Αριστείωνα κ. Χρήστος Βουρνάζος. Ακούστε τι μας είπε:

Η έμπνευση του Μπάρδη στο 62’, που βλέποντας τον Παπασαράντο εκτός θέσης να πλασάρει από τη σέντρα και να κάνει έτσι το 2-1, αποδείχθηκε καθοριστική για το αποτέλεσμα του αγώνα ανάμεσα στον Αριστείωνα Λυγουριού και τον Πανναυπλιακό.

Με αρκετές αλλαγές θα εμφανισθεί τη νέα χρονιά στο πρωτάθλημα της Α1 Αργολίδας ο Αριστείωνας Λυγουριού.

Με τον Χρήστο Βουρνάζο στον πάγκο της θα ξεκινήσει η Αναγέννηση Λυγουριού το φετινό πρωτάθλημα, καθώς διοίκηση και προποητής κατέληξαν σε συμφωνία χθές το βράδυ.

Με ένα ευρύ σκορ μετά από ένα πολύ καλό αγώνα ο Αριστείωνας έκλεισε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις για το φετινό πρωτάθλημα κόντρα στον γείτονα του Παμμετοχικό.